Kauza Medicus

Autor: Zdravko Boškovič | 10.6.2013 o 9:00 | (upravené 10.6.2013 o 9:06) Karma článku: 7,68 | Prečítané:  734x

V novembri 2008 skolaboval na letisku v Prištine 23 – ročný turecký občan Yilman Altun, ktorý čakal na lietadlo do Istanbulu. Keď ho rýchla záchranná služba prehliadla, objavila veľkú čerstvú jazvu na bruchu. Na druhý deň polícia a vyšetrovatelia po predošlých odporúčaniach zamierili do 6 kilometrov vzdialenej urologickej kliniky Medicus v Prištine. Po razií na tejto klinike objavili 74 – ročného Izraelčana, ktorému bola oblička 23 – ročného Turka voperovaná. Údajne  za ňu zaplatil 90 000 eur, niektoré zdroje dokonca uvádzajú vyššiu sumu. Práve na základe tohto incidentu začalo oficiálne vyšetrovanie a súdne konanie s obvinenými v kauze Medicus.

 

Na začiatok bolo treba identifikovať, či táto kauza má spoločné znaky s obchodom s orgánmi počas a tesne po občianskej vojne v Kosove. EULEX, ktorý má zabezpečiť uplatňovanie práva v Kosove, vyšetruje túto kauzu samostatne. Kým vyšetrovaním obchodu s orgánmi počas vojny bol poverený americký prokurátor John Clint Williamson, vyšetrovaním kauzy Medicus  bol poverený špeciálny kanadský prokurátor Jonathan Ratel. Podľa neho má kauza Medicus predsa len  súvislosť s obchodovaním s orgánmi v rokoch 1999 – 2000 v Kosove. Verí, že švajčiarsky prokurátor Dick Marty má relevantné dôkazy, aby túto skutočnosť dokázal. Okrem Martyho o tom hovorili minister zahraničných veci Srbska Vuk Jeremić aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Je však jasné, že medzi týmito prípadmi je mimoriadne dôležitá súvislosť – Kosovská oslobodenecká armáda. Tento nelegálny obchod s orgánmi v klinike Medicus patrí do siete albánskej mafie, ktorá má väzby na členov UČK, ktorá je v súčasnosti vo vláde. Medzi obvinenými dokonca figurujú aj osoby, ktoré patrili k členom UČK, dokonca sú blízki spolupracovníci súčasného premiéra Kosova Hashima Thaciho. Do vyšetrovania sa zapojila aj bývalá švajčiarska žalobkyňa ICTY Carla Del Ponte, ktorá sa zaoberala obchodovaním s orgánmi v Kosove. Hovorca misie EULEX v Kosove Blerim Kraniqi dokonca povedal, že kauza Medicus je v súčasnosti najdôležitejší prípad misie EULEX.

Po rozsiahlom vyšetrovaní bolo v tejto kauze zahájené súdne konanie. Na tento prípad boli nasadení dvaja európski sudcovia a jeden miestny sudca. Obvinených je 9 osôb, medzi nimi sú prominentní Kosovčania aj dvaja Interpolom hľadaní zločinci. Obvinenia sú naozaj závažné.

Podľa obžaloby sa obvinení dopustili obchodovania s ľuďmi, organizovaného zločinu, nezákonného výkonu lekárskej činnosti a zneužitia úradného postavenia. Počas vyšetrovania, kedy sa prišlo na nové skutočnosti, sa obvinenia doplnili o ťažké ublíženie na zdraví, falšovanie dokumentov a podvod. Obžaloba tvrdí, že obete boli lákané z chudobných krajín východnej Európy a strednej Ázie, predovšetkým z Ruska, Kazachstanu, Moldavska, Azerbajdžanu a Turecka. Obetiam bola sľúbená, väčšinou za obličku, odmena 15 000 eur.  Spravidla však túto odmenu nedostali. Členovia tejto zločineckej skupiny za odňatý orgán zinkasovali od príjemcov od 90 000 eur do 120 000 eur. Príjemcovia pochádzali z bohatých krajín, hlavne z Kanady, Nemecka, Izraela ale aj z Poľska.

Jedným z obvinených je bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ilir Rrecaj, ktorý je obvinení z udelenia povolenia pre kliniku Medicus na nelegálne transplantácie orgánov a falšovania dokumentov. Ilir Rrecaj potvrdil, že dostal požiadavku od ďalšieho obvineného, syna majiteľa kliniky, Arbana Drevishiho na vystavenie licencie na transplantáciu orgánov pre kliniku. Rrecaj ďalej vypovedal, že túto požiadavku prebral s bývalým ministrom zdravotníctva Alusho Gashim a radou pre licencie. Tvrdí však, že žiadneho protiprávneho konania sa nedopustil a jediné povolenie, ktoré vydal, bola licencia na výkon urologických služieb. Ilir Rrecaj vypovedal: „Bola to výmena listov k tejto žiadosti bez právnej väzby“. Podľa prokurátora Jonathana Ratela to však bola neformálne povolenie pre túto skupinu, aby prevádzkovala nelegálne obchodovanie s orgánmi na klinike Medicus. Jonathan Ratel povedal: „List dal pohodlie robiť zločincom na klinike Medicus čo chcú. Tento list bol neoficiálna licencia“. Rrecaj však trvá na tom, že je nevinný a o transplantácií orgánov na klinike Medicus nevedel.

Ďalším s obvinených je člen kosovského parlamentu Shaip Muja. Už v predošlých prípadoch obchodovania s orgánmi ale aj obchodovania s drogami a prostitútkami je vedený ako obvinený a vysokopostavený člen zločineckej skupiny. Je blízkym spolupracovníkom kosovského premiéra Hashima Thaciho a údajným členom albánskeho podsvetia. Počas výsluchu vypovedal, že klinika Medicus nemala platnú licenciu na vykonávane transplantácií orgánov. Obžaloba zistila, že sa pozná s ďalším obvinením, ktorý tieto operácie vykonával. Muja povedal: „Stretli sme sa na svadbe majiteľa kliniky. Bola tam kopa hostí na svadbe, osobnosti z politického života a lekári. Je to súčasťou našich zvykov, že sa stretnete s ostatnými hosťami na svadbe.“ Bývalý minister zdravotníctva Alush Gashi vypovedal, že bol zopárkrát atakovaný Mujom ohľadom licencie pre kliniku Medicus. Muja na to odpovedal: „Bol som kontaktovaný rodinou, ktorá chcela získať liečbu dialýzou pre ich 13- ročné dieťa a bolo mi povedané, že by ich to stálo 300 tisíc eur na klinike v Nemecku. Otec plačom prosil o pomoc, a ja som cítil, že mám morálnu povinnosť sa spýtať, čo sa stalo s licenciou.“ Muja však aj po tejto rade dôkazov rezolútne vyhlásil, že je nevinný.

Obvineným je aj majiteľ kliniky Medicus, urológ z Prištiny Lufti Dervishi. Podľa Drevishiho na klinike naozaj prebiehali transplantácie. Na obvinenia voči svojej osobe reagoval takto: „Mali sme transplantácie orgánov na klinike Medicus. Ale to, čo je napísané v obžalobe je nezmysel. Naším cieľom bolo vytvoriť centrum, kde ľudia môžu absolvovať transplantačnú operáciu bez toho, aby museli cestovať do zahraničia a míňať veľa peňazí.“ Dervishi obvinenia odmieta, pretože podľa neho nešlo o nelegálne transplantácie ale o záchranné operácie. Tvrdí, že tento proces proti nemu je zosnovaný na politické účely. EULEX Dervishiho ďalej obviňuje, že je hlavným strojcom a organizátorom obchodu s orgánmi a to nielen na svojej klinike. Dervishi však aj toto obvinenie odmieta a tvrdí, že celý zoznam obvinených je smiešny. „Väčšinu mien predložených zástupcom, vzal zo zoznamu cestujúcich, ktorí prišli na letisko v Prištine, a asi si myslel, že prišiel konkrétne do Kosova na kliniku Medicus. To je nezmysel“, tvrdí Dervishi. Do prípadu je zapletený aj jeho syn Arban, ktorý takisto figuruje na zozname obvinených. Proti Dervishovcom však hrá svedectvo známeho kosovského grafológa Milarima Tahirukaja, ktorý potvrdil, že podpisy na rozhodnutiach o transplantáciách orgánov na klinike patria Luftimu Dervishovi, niektoré dokonca jeho synovi Arbanovi. Porovnával to s podpismi na dokumentoch, ktoré podpisoval v čase, keď bol vo funkcií na ministerstve zdravotníctva. Obaja však zhodne tvrdia, že podpisy sú sfalšované aj keď uznávaný grafológ jednoznačne potvrdil, že rozhodnutia o transplantáciách sú pravé.

Zatiaľ jediným, ktorý sa priznal k obvineniam je lekár Driton Jilta. Priznal sa k zneužívaniu svojho oficiálneho úradného postavenia a protiprávnemu výkonu lekárskej činnosti. V prípade však medzi obvinenými figurujú aj dvaja občania pochádzajúci zo zahraničia. Za nelegálne transplantácie a nezákonný výkon lekárskej činnosti bol obvinení turecký doktor Yusuf Sonmez, prezývaný aj „Doktor Upír“ alebo „Doktor Frankenstein“. Vo veci obchodovania s orgánmi už raz zatknutý aj odsúdený bol. Na slobodu sa dostal na kauciu a následne odletel do Turecka. Turecko svojich občanov nevydáva, preto zatiaľ nebol osobne na Prištinskom súde vypovedať. Je súdený v neprítomnosti. Sonmez má dobré kontakty na vládnu garnitúru v Kosove aj na prominentných lekárov v Kosove. Osobne sa pozná so Shaipom Mujom aj s Luftim a Arbanom Dervishovcami. Na klinike Medicus vykonal desiatky nelegálnych transplantácií obličiek, ktoré boli následne predávané. Lufti Dervish však hovorí o Sonmezovi ako o skvelom špecialistovi a nechápe, ako môže byť obvinený v tejto kauze. Existuje niekoľko svedkov, ktorí Sonmeza na vlastné oči videli, ako vykonáva operáciu a ako sa zúčastnil tiež na odovzdávaní orgánov príjemcom na letisku v Prištine. Figuruje aj v iných prípadoch mimo Kosova a v súčasnosti je Sonmez hľadaní Interpolom. Kosovskí prokurátor a britský časopis Guardian uvádzajú Sonmeza a Muju ako dvoch hlavných strojcov obchodu s orgánmi v Kosove, predovšetkým v kauze Medicus.

Druhým zahraničným obvineným je izraelský občan Moshe Harel. Vyšetrovateľmi je označovaný ako „mozog skupiny.“ Práve on mal na starosti distribúciu orgánov a takisto zháňanie príjemcov orgánov. Podľa svedkov medzi príjemcami boli viacerí občania Izraelu, ale aj Kanady či Nemecka, ktorí priamo kontaktovali Harela, aby mu zabezpečil obličky. Harel využíval svoje dobré kontakty zo sveta. Harela Interpol eviduje ako zručného obchodníka, ktorý ma prsty vo viacerých obchodoch s orgánmi po celej planéte. Moshe Harel bol pred nedávnom zatknutý na území Izraelu, avšak zatiaľ Izrael nevydal Harela na súdne konanie do Prištiny.

V tejto kauze figurujú aj mnohí svedkovia týchto transplantácií. Novinári nemeckého časopisu Der Spiegel odhalili výpovede dvoch svedkov. Prvým je 74 – ročný úspešný nemecký podnikateľ Walter. Má zdravotné problémy so srdcom, kvôli ktorým musel brať silné lieky. Tie mu poškodili obličky a lekári mu bez transplantácie obličky nedávali viac ako pár mesiacov života. Keďže na zozname pre transplantáciu sa ocitol veľmi nízko, zo zúfalosti zahodil všetky morálne a právne zásady a rozhodol sa skontaktovať jedného z obvinených v kauze Medicus – Mosheho Harela. Walter s rodinou odleteli do Istanbulu, odkiaľ boli prevezení do Kosova na kliniku Medicus. V lietadle do Kosova sedela aj druhá svedkyňa, Vera Shvedko, 50 – ročná ruská imigrantka, ktorú zlá finančná situácia prinútila pristúpiť k tak zúfalému činu ako je odstránenie obličky. Na letisku v Prištine údajne po vystúpení z lietadla čakali dve autá. Colníkom však bolo podozrivé, prečo žena ide na vyšetrenie do urologickej kliniky. Po telefonáte však policajti túto skupinu pustili ďalej. Do jedného auta nastúpil nemecký podnikateľ ako príjemca obličiek od Very. Do druhého nastúpila Vera spolu s dvoma ruskými darcami. Autá ich doviezli do ružového, dvojposchodového domu – urologickej kliniky Medicus. Vera musel podpísať formulár, ktorý bol v angličtine a nerozumela mu. Bolo jej povedané, že orgány pôjdu Američanom, avšak tam ležali červené nemecké pasy. „Moje telo sa triaslo pred operáciou. Chcela som utiecť, ale vedela som, že ma nenechajú. Zaplatili mi let a vyzdvihli ma na letisku. Nech sa stane čokoľvek, nedajú mi šancu a stále ma budú ovládať. Vtedy som si uvedomila, že som sa zaplietla s mafiou“, povedala Vera pre nemecký Der Spiegel.

Svedkami boli jednoznačne identifikovaní dvaja z podozrivých – turecký lekár Yusuf Sonmez a izraelský obchodník Moshe Harel. Podľa Jonathana Ratela je však jednoznačné, že tento obchod by sa neudial bez vedomia a pomoci zo strany kosovských orgánov, dokonca zo strany najvyšších predstaviteľov kosovskej vlády. V procese vypovedali zatiaľ ešte dvaja svedkovia. Prvým bol kanadský občan Raul Fain, , ktorý sprostredkovateľovi – Moshemu Harelovi, zaplatil 80 000 eur za obličku. Vypovedal, že si je istý, že bol v jednom lietadle s dvoma mladými Ruskami a od jednej prijal obličku. V ten istý deň podľa jeho slov bol na klinike aj nemeckí príjemca obličky, ktorý sa zhováral s tureckým lekárom Yusufom Sonmezom. Ako ďalší svedok v procese figuruje bieloruský darca s iniciálami AK. Vypovedal, že priletel z Istanbulu do Kosova a bola mu vyoperovaná na klinike Medicus oblička, za ktorú dostal iba malú časť sľúbenej odmeny.

Táto kauza ešte nie je na konci, ale prihodil sa historický úspech. Aspoň v malej miere, ako sa hovorí, "bolo spravodlivosti učinenej za dosť.“ Padli prvé verdikty:

 

  • Bývalý majiteľ kliniky Medicus, Lutfi Dervishi bol uznaný vinným z organizovaného zločinu a obchodovania s ľuďmi a bol odsúdený na osem rokov väzenia a pokutu 10.000 eur.
  • Jeho syn Arban Dervishi bol uznaný vinným z rovnakých činov a odsúdený na sedem rokov a tri mesiace vo väzení a pokutu 2500 eur. Obaja musia zaplatiť náhradu škody vo výške 15 000 eur na každú z asi sedem obetí obchodovania s ľudskými orgánmi.
  • Hlavný anestéziológ kliniky Medicus Sokol Hajdini bol uznaný vinným z ublíženia na zdraví a odsúdený na tri roky väzenia, zatiaľ čo pomocní anestéziológovia Islam Bytyqi a Sylejman Dula boli odsúdení za ťažké ublíženie na zdraví a odsúdení na jeden rok trestu odňatia slobody.
  • Okrem toho bolo obvinených ďalších 8 nových ľudí, ktorí mali dočinenia z touto klinikou.

 

Aj navzdory prvej lastovičke v podobe 5 odsúdených, najväčší vinníci naďalej behajú po slobode, ba dokonca si potriasajú pravicami s významnými medzinárodnými politikmi. Bolo teda naozaj spravodlivosti učinenej za dosť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?