Konečne blahobyt v Kosove

Autor: Zdravko Boškovič | 10.6.2013 o 14:20 | (upravené 10.6.2013 o 14:26) Karma článku: 9,71 | Prečítané:  763x

Zdravé podnikateľské prostredie je dôležitou súčasťou ekonomiky každého štátu alebo územia. V Kosove sa takisto vytvorilo podnikateľské prostredie, avšak o niečo atypickejšie ako sme zvyknutí z rozvinutých krajín. Už študenti prvých ročníkov ekonomického smeru vedia, že v hospodárstve pôsobí niekoľko subjektov trhu. V Kosove je to tak nejako podobne, akurát do vzorca môžeme miesto subjektu štát dosadiť pojem organizovaný zločin.

 

Začnem slovami nemenovaného nemeckého vojaka, ktorý v Kosove pôsobil 10 rokov. "Jasné je len jedno: Kosovo sa nachádza v rukách organizovaného zločinu. Treba sa pozrieť, koľko je tu nových čerpacích staníc a obchodných centier, kde nikto nič nekupuje. Je tu podozrenie, že slúžia predovšetkým na pranie špinavých peňazí," dodal podľa Spiegla nemecký policajt. O praktikách bývalých „osloboditeľov“ a súčasných „mierotvorcov“ z UČK som už písal v minulých blogoch. Jednoznačne však vidíme, že podnikanie prosperuje.

Ďalším pozitívom sú podnikateľské aktivity dvoch bývalých vysokopostavených amerických úradníkov. Madelaine Albrightová, bývalá ministerka zahraničných vecí USA, ktorá tvrdo bojovala proti Srbom, skúpila väčšinový podiel v kosovskom Telekome, ktorý má okolo 1,2 milióna klientov v Kosove a má monopolné postavenie. V roku 2011 predala svoj podiel slovinskému Telekomu, pričom zarobila 20 miliónov dolárov. V Kosove podniká ďalej. Okrem nej svoje postavenie využil bývalý veliteľ ozbrojených síl NATO Wesley Clark, ktorý cez svoju firmu skúpil hnedouhoľné lignitové doly. Kosovo má na svojom území obrovské zásoby tohto nerastu a celosvetovo je významným náleziskom lignitu. Z lignitu sa dá vyrábať kvapalné palivo, avšak tomuto procesu sa venujú zatiaľ len čínsky experti. Takže sektor telekomunikácií a ťažby nerastných surovín takisto jednoznačne prosperuje.

Podľa chorvátskeho denníku Jutarnji list sa vplyv amerických investorov, medzi nimi aj bývalých a súčasných členov vlády, dramaticky zvyšuje už od roku 2000. Super. Americkí investori = prosperita a hospodársky rast. Možno bude Kosovo nakoniec balkánsky hospodársky „tiger“. Stále mi tu však niečo nesedí.

Prečo sú medzinárodné organizácie tak neústupčivé a prísne voči Srbom a tak benevolentné voči Albáncom? Sú tam iné záujmy? Dalo by sa iba uvažovať, že tam isté záujmy sú. V chudobnom Kosove, kde sa hodnota nezamestnanosti pohybuje okolo 50 % a až 40 – 45 % obyvateľov Kosova žije pod hranicou chudoby vyrástla ultramoderná americká vojenská základňa Camp Bondsteel. Nachádza sa blízko mestečka Uroševac a má rozlohu približne 360 hektárov. Kosovo má výbornú polohu v Európe vzhľadom na Rusko či Turecko, čo sa môže USA hodiť v budúcnom mocenskom rozširovaní vplyvu.

Kosovo sa nepochybne stáva rajom pre investorov. Veď americkí investori by svoje drahocenné peniaze neinvestovali kdekoľvek. Prosperujúce telekomunikácie, ťažba nerastných surovín sa dramaticky zvyšuje, nádherná ultramoderná základňa, výstavba benzínových púmp a obchodných centier. Je nad slnko jasné, že kosovská vláda vie ako zabezpečiť hospodársky rast a blahobyt pre svojich občanov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?