Fotka, ktorá obletela svet

Autor: Zdravko Boškovič | 13.6.2013 o 15:15 | (upravené 13.6.2013 o 15:30) Karma článku: 9,77 | Prečítané:  594x

Každý súdny a vnímavý človek sa už vo svojom živote stretol s mediálnou  manipuláciou. Jednotlivé „plátky" nám predkladajú svoju pravdu, ktorou významne manipulujú verejnú mienku. Nemusia sa veľmi snažiť, lebo na môj vkus príliš vela ľudí uverí všetkému, čo im média „naservírujú". S takýmto prípadom sme sa stretli počas vojny v Bosne a Hercegovine, kde jediná fotka zmenila priebeh vojny.

 

Na fotke vidíme vychudnutého Fikreta Alića, ktorí je obkolesení ľuďmi za ostnatým drôtom. Fotku sprevádzala historka o koncentračných táboroch na území Bosny a Hercegoviny, kde srbskí vojaci zabíjali civilistov. K týmto „koncentračným táborom" patril aj tábor Trnopolje, kde bola táto snímka urobená britskými novinármi. Spustila sa vlna odporu voči srbskému národu. Stačila jedna fotka zúboženého človeka za ostnatým drôtom a jedna veta pod fotkou. Zrazu celý svet ľutoval bosnianskych Moslimov a zo Srbov fotka spravila démonov. Aká je však pravda o tejto fotke?

Na začiatok musím podotknúť, že týmto blogom nechcem  zmyť krv z rúk srbských vojakov a veliteľov. Ide mi o prezentovanie hnusnej manipulácie zo strany západných veľmocí, ktorí sa s ľuďmi zahrávali ako s figúrkami na šachovnici. Poďme ale naspäť k tej fotke.

Prvým faktom bolo, že Trnopolje nebol vyhladzovací tábor, ako ho prezentovali britskí novinári na čele s Penny Marshall a Edom Vulliamy, ktorí reportáž z Trnopolja priniesli. Trnopolje bol utečenecký tábor, ktorý nebol obohnaný ostatným drôtom. Bolo to stredisko pre utečencov, ktorí tu neboli držaní násilím.

Ostnatý drôt nebol okolo ľudí, ktorí sú na fotke, ale bol okolo kameramana, ktorý šikovne navodil dojem, že drôt je okolo celého tábora. Išlo o drôt z narušeného oplotenia malého objektu pri tábore. Ostnaté drôty, ktoré tam boli, sa tam nachádzali už dávno predtým, keďže to bol obchod so záhradníckymi potrebami. Drvivá väčšina toho areálu, kde kedysi sídlila škola či komunitné centrum, bola neoplotená a ľudia sa mohli pohybovať voľne. Reportéri z ITN či Guardian, ktorí reportáž robili, to jednoznačne vedeli a zámerne uviedli nepravdivé informácie. V britských novinách sa objavil článok s názvom 'The Proof: behind the barbed wire, the brutal truth about the suffering in Bosnia". Tento tábor sa dokonca porovnával s nacistickými tábormi v Poľsku. Tu sa „najkrajšie" ukázala účelová a nechutná propaganda. Poďme však ďalej.

Keď sa pozrieme na fotku, jediný zúbožený a vychudnutý je Fikret Alić. S takouto postavou už do tábora prišiel. Bol chorý na tuberkulózu, ktorú ale dostal dávno predtým, ako do tábora prišiel. Keď si Fikret splnil svoju „povinnosť" a zapózoval senzáciechtivým novinárom, odišiel na liečenie do Švédska. Nikto ho pritom neobmedzoval.

Po šialenstve, ktoré vyvolali fotky britských novinárov, sa do tábora hrnuli iné novinárske štáby. Ako vypovedali zamestnanci tábora, všetci novinári robili fotky a reportáže iba v prednej časti tábora, ktorá bola jediná obohnaná ostnatým drôtom. Keď novinárov nabádali, aby sa išli pozrieť do školy, ktorá tam neskôr fungovala, odmietli.

Na tomto prípade pracoval známy nemecký novinár Thomas Deichmann, ktorý jednznačne dokázal, že fotka a šialenstvo okolo tábora Trnopolje bola lož. Podporili ho niekoľkí bosnianski Moslimovia, ktorí svedčili, že do tábora prišli dobrovoľne a že tábor pre nich slúžil ako útočisko. Dôkazov, že novinári o tábore klamali bolo veľa, nič sa však neurobilo pre to, aby sa zabránilo tomuto šialenstvu.

Celá pravda sa ukázala na súdnom pojednávaní s Duškom Tadićom, ktorý bol obvinený v kauze okolo tábora Trnopolje. Obžaloba mala korunného svedka, ktorý sa nakoniec pri výsluchu zosypal a priznal, že bol v Sarajeve dlhé hodiny cvičení ako krivo vypovedať. Priznal, že jeho otec nezomrel v tábore ( na začiatku to tvrdil). Professor Wladimiroff urobil deň potom rozhovor s korunným svedkom, ktorý následne priznal, že on nič o tábore nevie a v Sarajeve mu ukazovali fotky a videá, aby získal prehľad. Vyškolili ho, aby krivo svedčil a dodal dôveryhodnosť tomuto prípadu.

Na súde sa teda dokázalo, že média klamstvami vyhrotili situáciu a podporili vojnu medzi etnickými skupinami v Bosne. Aké mali záujmy? Prečo to vlastne robili? Tak či onak, novinári dokázali pozoruhodnú vec. Jednou fotkou začať krvavú vojnu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?