Akú majú kompetentní výhovorku?

Autor: Zdravko Boškovič | 15.6.2013 o 19:20 | (upravené 24.6.2013 o 21:16) Karma článku: 9,93 | Prečítané:  321x

„Čo sa čudujete? To je Bratislava." Túto vetu som počul z úst automechanika, ktorého som s defektom a poškodenou nápravou navštívil už druhýkrát za 2 mesiace. On to bral z humorom, pretože vďaka stavu ciest v BA a na Slovensku má zabezpečený pravidelný príjem. Mne to však vtipné neprišlo. Nemá zmysel porovnávať naše cesty s rakúskymi alebo nemeckými. Preto by som na základe vlastných skúseností porovnal naše cesty s inou krajinou.

 

Pred pár týždňami som sa vrátil z ciest po Bosne a Hercegovine a navštívil som aj hlavné mesto Sarajevo. Na úvod len pre zaujímavosť spomeniem, že  4 miliónová Bosna a Hercegovina zažila pred necelými 20 rokmi krvavú a ničivú občiansku vojnu, nezamestnanosť presiahla hodnotu 43%, HDP za rok 2012 je oproti Slovensku štvrtinový. A práve východná časť krajiny, ktorú som navštívil, bola vojnou zasiahnutá najviac. Hospodárstvo BiH iba teraz prechádza dôležitými ekonomickými a právnymi reformami a niektoré ekonomické parametre sú na úrovni rozvojových afrických štátov. Takisto krajina, ktorú nemôžeme s rozvinutou krajinou ako je Slovensko porovnávať. Aj keď....

Cesty v BiH sú naozaj krásne, udržiavané a nie je raritou stretnúť usilovných cestárov ako je tomu v našej republike. Navyše východná časť BiH je veľmi hornatá, čo bolo treba riešiť početnými tunelmi a dokonca v oblasti existujú rozsiahle neodmínované plochy. Ani toto nezabránilo bosnianskej správe ciest, aby pripravila a udržiavala vyhovujúcu vozovku pre vozidlá. Z osobnej skúsenosti prameniacej z početných návštev BiH môžem s čistým svedomím potvrdiť, že naše cesty sú v porovnaní s cestami v BiH doslova katastrofálne. Aby ste si vedeli urobiť obraz o stave ciest v BiH, ukážem Vám pár fotiek.

Takto to vyzerá v Sarajeve.

CestaSarajevo.JPGCestaSarajevo2.JPGCestaSarajevo3.JPG

 

A takto vo východnej časti krajiny.

CestaamostBosna.JPGCestaBosna.JPGCestanedalekoSarajeva.JPGCestaVychodnaBosna.JPG

 

A takto vyzerajú cesty na Slovensku, ktoré je podľa slov politikov vyspelým štátom. A toto je iba zlomok toho, čo na Vás číha na „kvalitných" slovenských cestách.

vytlkBA1.jpgvytlkBA2.jpgvytlkBA3.jpgvytlkKE1.jpgvytlkmimo.jpg

 

Preto počítam s tým, že táto návšteva automechanika nebola moja posledná. Šoférujem už niekoľko rokov, ale je nad moje sily sa mnohým z tých obrích výtlkov vyhnúť bez ujmy. Prečo tento problém nadobudol takéto rozmery? A aká je výhovorka kompetentných?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?