Ako vás okradne náš právny systém

Autor: Zdravko Boškovič | 17.6.2013 o 10:52 | (upravené 17.6.2013 o 11:04) Karma článku: 7,60 | Prečítané:  250x

O exekútoroch sa toho písalo a hovorilo nespočetnekrát, avšak žiadne konkrétne kroky sa nepodnikli. Je pravda, že ich je priveľa, dokonca dvojnásobne viac ako je tomu v Českej republike. Budem sa však venovať inej veci, nemenej dôležitej. Chcel by som ukázať aj ľuďom, ktorí neprichádzajú do styku s exekútorom alebo s niektorým jeho úradníkom ( majú z pekla šťastie ), aké správanie by ich  zo strany exekútorského úradu čakalo.

 

Uvediem konkrétny prípad jednej ženy. Takýchto prípadov som však vo svojej profesionálnej kariére zažil viac. Dá sa to dokonca počítať na stovky. Táto pani dostala Upovedomenie o exekúcií a následne Príkaz na začatie exekúcie. Nemôžem napísať ohľadom čoho to bolo, o tom dlhu však nevedela a dokonca si ho nespôsobila sama. Dlh bol v pomerne vysokej sume (nie však na môj vkus taká horibilná suma). Podľa zákona jej boli vykonávané zrážky zamestnávateľom. Samozrejme, podľa zákona. Išlo o neprednostnú exekúciu. O pár týždňov mi však tá pani volala, že má problémy s bankovým účtom a že možno nastal problém so zaslaním mzdy. Problém však nenastal u zamestnávateľa, ale v exekútorskom úrade. Okrem zrážok zamestnávateľa, ktoré mu boli poctivo mesačne zasielané, vykonával zrážku aj z PN-ky ( mala vážny zápal pľúc a bola na PN 2 týždne) tejto pani a dokonca jej zmrazil účet. Pani má 2 malé deti a je rozvedená. Býva sama v podnájme v 1-izbovom byte a exekútor jej napriek tomu bez najmenších výčitiek zmrazil účet. Bola u neho niekoľkokrát, prosila, vysvetlila mu dokonca, že ten dlh nespôsobila ona. Chcela splátkový kalendár, ktorý exekútor okamžite odmietol ( aj keď zo skúsenosti viem, že pár exekútorom s takýmto riešením súhlasilo). Pani bola odkázaná na pomoc blízkym, ktorí však tiež nemali peniaze nazvyš. Niekoľkokrát sa mi priznala, že pomýšľa na samovraždu. ( Zažil som aj situáciu, keď si človek naozaj siahol na život). Jediný dôvod, prečo to nespravila boli jej deti. Zaangažoval som sa do tejto situácie a exekútorovi som zavolal. Používal som na začiatok príjemný konštruktívny prístup, avšak arogancia, s akou som sa stretol nemala hranice. Samozrejme z mojej strany prišli vyhrážky. Potom som mu volal ešte niekoľkokrát, nakoniec pristúpil na zmier. Vyrúbil prijateľnú mesačnú splátku, kedy pani nemusela žiť na suchých rožkoch a zobúdzať sa dennodenne s pocitom, či dá vlastných deťom niečo do úst. Trvalo to takmer tri mesiace, kým exekútor ustúpil.

Ako som už spomenul, mal som viac takýchto prípadov a viem, ako to chodí. Exekútor môže vykonať mesačne viackrát zrážku zo mzdy povinného, môže mu úplne zmraziť bankový účet, dokonca pre pár stoviek eur Vám môže zhabať byt alebo dom. A pritom neprihliada na to, či ide o človeka, ktorí si pobral niekoľko úverov z nebankových subjektov alebo o niekoho, kto sa nedopatrením alebo nešťastnou náhodou dostal do nepriaznivej situácie. Nechce sa mi rozpisovať, aj keď kľudne môžem napísať minimálne 50  príbehov ľudí, ktorí sa stali obeťami exekútorov. Hanba tomuto systému a všetkým jeho členom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?