Zaplakala Bosna

Autor: Zdravko Boškovič | 24.6.2013 o 8:29 | (upravené 24.6.2013 o 8:39) Karma článku: 7,06 | Prečítané:  370x

Bosna a Hercegovina už stáročia čelí problémom. Nemala to ľahké v časoch Osmanskej ríše, ťažké časy zažila počas prvej a druhej svetovej vojny a začiatkom 90-tych rokov 20. storočia ju postihla krvavá občianska vojna. Práve to bolo to najstrašnejšie, pretože proti sebe stáli národy, ktoré si predtým bez problémov spolunažívali. Bosna a Hercegovina však nie je iba krajina problémov, ale skrýva sa v nej viac, ako v ktorejkoľvek inej krajine.

 

O Bosne sa z médií valili hrozné správy o vojne. Po vojne zas o problémoch, ktoré tam existujú. Teraz na Slovensku alebo v Česku nie je v médiách o Bosne veľa počuť. Teda skoro vôbec. Skúsim teda stručne vystihnúť súčasnú situáciu v Bosne, ktorú som mal tú časť takmer celú precestovať a všeličo tam zažiť.

Jeden môj obľúbený spevák  dokonale vystihol Bosnu a Hercegovinu vo svojej piesni. Jej začiatok znie takto:

„Zaplakala Bosna, zaplakala
svakom je čovjeku ruku dala
nije važno koje vjere, kojeg obićaja
jer takva je Bosna ona ljude spaja."

Bosna naozaj zaplakala, stále však spája ľudí bez ohľadu na vieru. Minulosť nie je ružová, ale ako povedal Tolstoj: „Hoci vplyv minulosti na život je veľmi silný, človek ho silou svojho ducha môže zmeniť." Bosna má obrovský potenciál a nádhery na rozdávanie. Aká je teda súčasná Bosna?

Ľudia na vojnu neradi spomínajú. Mnohí sa za ňu hanbia, mnohí v nej stratili blízkych, je to čierna škvrna na ich životoch. Táto téma je preto pre rozhovor s domácim veľmi chúlostivá a kým nezačne o tejto téme rozprávať sám domáci, neodporúčam začať túto tému. Nikdy neviete, o čo prišiel ten človek v tejto zvrátenosti. Pri cestovaní, hlavne po vidieku, som párkrát túto tému začal, proste som to riskol. Moja zvedavosť bola silnejšia. Väčšina z ľudí, s ktorými som debatoval na túto tému, neobviňovala druhú stranu. Či to boli Srbi, Moslimovia alebo Chorváti. Nadávali na politikov, domácich alebo zahraničných, ktorí túto vojnu začali a postavili v nej proti sebe národy, ktoré  žili spolu v mieri.

Neznášanlivosť medzi národmi? Ja osobne som sa s ničím takýmto v Bosne nestretol. Precestoval som moslimské časti Bosny, srbské a aj chorvátske. Stretol som sa výlučne s pohostinnosťou a dobrosrdečnosťou, ktorú na Slovensku takmer nemáme. V jednej moslimskej dedine som ostal trochu dlhšie, až som nakoniec zistil, že už mi nejde do mesta v ten deň autobus. Sedel som s jednou postaršou rodinkou. On sa volal Hasan a ona Zara. Hneď ako som povedal svoje meno pochopili, odkiaľ pochádzam. Rozpovedal som im svoj rodinný príbeh. Po ňom však neprišlo odmietnutie a rozčúlenie. Žiadna neznášanlivosť medzi Srbmi a Moslimami. Pozvali ma k sebe, keď sa dozvedeli, že nemám kam ísť. Dokonca ma pohostili, ponúkli mi posteľ a pozvali na modlitbu. Vraj, nech spoznám niečo s moslimskej kultúry. Bol to naozaj krásny zážitok a hlavne kvôli takýmto ľuďom sa ešte oplatí veriť v ľudské dobro.

Bosna je okrem skvelých ľudí aj niečo viac. Nádherná príroda, ktorá Vám vyrazí dych. Nádherné pohoria, národné parky, úžasne sfarbené rieky a potoky, hlavne mesto Sarajevo v rozkvete, mestá Mostar, Jajce, Travnik, Banja Luka, Bihać a samozrejme jedlo. Cestovné kancelárie ponúkajú iba v malej miere zájazdy do Bosny, čo je však veľká chyba. Táto krajina by mala byť, a verím, že aj bude, veľkým lákadlom pre turistov. Moja rada však znie. Bosnu treba precestovať aj bez cestovnej kancelárie. Treba navštíviť oblasti, ktoré nie sú turistickými destináciami. Spoznať skutočnú Bosnu so všetkými jej krásami a spoznávať ľudí. Tak pochopíte podstatu tejto nádhernej krajiny a definitívne sa do nej zaľúbite.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?