Aký je skutočný dôvod všetkých kríz

Autor: Zdravko Boškovič | 24.6.2013 o 19:08 | (upravené 24.6.2013 o 19:13) Karma článku: 8,78 | Prečítané:  582x

Naposledy u nás zarezonovala hypotekárna kríza, následne banková kríza a aj kríza dlhová či hospodárska. Tisícky ekonómov špekulovali o možných príčinách vzniku tejto krízy. Najprv sa nadávalo na americké banky a chamtivých bankárov, potom na americký štýl utrácania a to isté dokola. Všetky svetové krízy mali svoje odlišnosti - príčiny, činiteľov a dobu, v ktorej sa odohrali. Mali však minimálne jedného spoločného, najpodstatnejšieho menovateľa..... ľudský charakter.

 

Dnešný svet nie je jednoduchý. Je pretechnizovaný, neprehľadný a uponáhľaný. Na tému  príčin a lieku na krízu sa viedli dlhé odborné debaty. Sledoval som ich pozorne, aj keď som sa v nich trošku stratil. Nepostrehol som však, že by odborníci debatovali o najväčšej a najdôležitejšej príčine svetovej krízy. Tejto aj všetkých v minulosti. Je to ľudský charakter, chamtivosť a bezohľadnosť ( česť výnimkám a skvelým ľudom, ktorí obohatili túto planétu, nie je ich však dostatočne veľa). Nedokážeme pochopiť, že sme si to všetko spôsobili sami. Nechceme si pripustiť, že práve my sme pre tento svet najškodlivejší. Koniec koncov, táto planéta by tu existovala pohodlne aj bez nás.

Práve s ľudským charakterom totiž súvisia súčasné najväčšie svetové ekonomické problémy - príjmová polarizácia ľudstva a kríza globálnej spotreby. Keď človek zarobí prvý milión, neostane len pri ňom. Ľudia potrebujú zhromažďovať peniaze, ktoré nemajú šancu minúť do konca života. Kupujú si zbytočné veci, predvádzajú sa a je im absolútne ľahostajná situácia zvyšku planéty. Okrem sociálneho hľadiska,  problémy biedy, chorôb, nedôstojných životných podmienok, majú tieto problémy aj rozmer ekonomický. Polarizácia príjmov ľudí a kríza globálnej spotreby úzko navzájom súvisia. Bohatí ľudia sú bohatší, o svoje peniaze sa len ťažko podelia a pomôžu tým ľudom, ktorí nemajú ani len prístup k pitnej vode. Príjmová polarizácia, to znamená nie len bohatší bohatnú, ale aj chudobní chudobnejú. Okrem toho zaniká stredná trieda, ktorá je pre udržanie spotreby najdôležitejšia. Spotreba sa znižuje, tak načo budú vznikať nové firmy? Ako sa udrží spotreba?

Liek na všetky krízy je teoreticky jednoduchý, prakticky však neuskutočniteľný. Ľudia sa musia zmeniť! To je ten liek. Vyliečiť ľahostajnosť, nech sú ľudia zodpovednejší za svoje činy, ale aj za ostatných ľudí, ktorí si svoj príjem nedokážu zaobstarať. Je hanba ľudstva, že niektorí sa nemôžu dostať k pitnej vode a aspoň základným potravinám. Ľahko sa to napíše, ťažko sa to však zmení. Môj pesimizmus preto spočíva v tom, že hlavne kvôli vyššie uvedeným problémom sa táto kríza zopakuje, resp. už existujúca kríza sa ešte väčšmi prehĺbi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KOMENTÁRE

Prečo sa chce Bednár zhovädiť ako propagandista premiéra

Tomáš je z iného sveta, jemu sa dá rozumieť.


Už ste čítali?