Bear Grylls: Ultimate Survival – Slovensko

Autor: Zdravko Boškovič | 27.6.2013 o 10:05 | (upravené 27.6.2013 o 10:16) Karma článku: 12,14 | Prečítané:  1520x

Najnovší diel svetoznámeho seriálu Beara Gryllsa zavítal na Slovensko. Bear Grylls po rozhovore so slovenskými novinármi priznal, že sa teší. Podľa jeho slov si vydýchol, že po dlhých rokoch otrasných podmienok v rôznych odľahlých kútoch zemegule, sa bude tento diel natáčať v rozvinutej krajine, ktorá patrí do NATO, Európskej únie, OECD a podľa súčasného predsedu vlády SR je alebo v blízkej budúcnosti bude krajina konkurencieschopná voči ostatným rozvinutým krajinám v Európe. Bearovi však vraj prvýkrát zmrzol úsmev, keď mu ukázali podmienky a cieľ jeho snaženia. Cieľ bol jednoduchý - prežiť v poriadku aspoň jeden mesiac.

 

Do seriálu bola zapojená aj jeho manželka a syn, ktorý chodil na základnú školu. Všetko sa to odohrávalo v džungli v Bratislave. Bearovi priznali plat 500 eur a pracoval ako skladník v maloobchode. Jeho manželku posadili za pokladňu s hrubou mesačnou mzdou 450 eur. Ich mladý syn bol lenivý, nezarobil ani euro. Iba študoval. Na účet teda po odpočítaní odvodov, dane a priznaní daňového bonusu a NČZD dostali 805,73 eur. To bol prvý šok pre Beara. Tvrdil však, že prežil Amazonský dažďový prales, nehostinné podmienky v Afrike, Austrálií a iné, preto mu toto nemôže robiť problémy. Ako prvé si na internete porovnal ceny tovarov a služieb na Slovensku a v ostatných krajinách. To porovnal s priemernou mzdou takisto s ostatnými krajinami EÚ a OECD. To mu druhýkrát zmrzol úsmev. Je to však vytrvalý a húževnatý človek, ktorý bol elitným vojakom v britskej armáde, preto sa pustil s vervou jemu vlastnou do práce.

Na začiatok veľmi múdro poznamenal, že na prežitie v divočine je nevyhnutná potrava. Jeho žena a syn a nakoniec aj on, sú rozhýčkaní, preto si dovolili aj nejakú drogériu. Po celomesačnom nákupe týchto položiek im z účtu zmizlo asi 300 eur ( dalo by sa aj na tomto šetriť samozrejme). To je niečo vyše 37 % z celkového čistého príjmu. Žiadna sranda, jesť sa však musí. Povedal si, že keď je už ten vážený človek, tak nechcú on a jeho rodina chodiť do spoločnosti holí a bosí. Ale mali šťastie, vychytali vynikajúce výpredaje, tričká za 5 eur, nohavice za 10 eur, topánky za 10 eur. Z účtu dole 75 eur. Žene sa však páčila blúzka v trochu drahšom obchode a nebola v zľave. Bear Grylls: „ Zabudni!." Jeho ženu však sem tam pobolieva hlava, syn neočakávane chytil nejaký vírus. Horúčky, sopeľ, nádcha, chrípka. Jemu tiež nebolo najlepšie Za lieky zmizlo približne 20 eur. Byt, ktorí rodinke televízny štáb pridelil, bol od ich pracoviska vzdialený asi 3 kilometre. Základná škola bola vzdialená asi 1,5 kilometra. Bear veľmi správne vyhodnotil, že na 8:00 ráno to pešo nestihnú. Ale veď im nedali auto, že vraj je príliš drahé.  Dostal nápad. Kúpia si mesačnú električenku. Pre jedného človeka  to v DP BA vychádza 26 eur a 13 eur pre študentov a žiakov. Dokopy ich to teda vyšlo 65 eur. Po prvom dni v práci a v škole si spoločne sadli k stolu a rekapitulovali si prvý deň strávený na Slovensku. Bear priznal, že za taký plat, je to trošku otrocká robota. Odrobil 12 hodinovku a čudoval sa, že ľudia toľko robia za také platy. Jeho drahá polovička od únavy iba súhlasne prikyvovala. Synček sa iba vypytoval, prečo sú tie deti také agresívne, prečo majú 5 až 10 ročné ( možno som aj málo povedal) staré zničené učebnice, triedy v otrasnom stave a vonkajšia omietka zo školy ho skoro prizabila. Nikto nevedel odpovedať. A štábu bolo prísne zakázané napovedať!

Na druhý deň im však prišiel nejaký šek. Prekladateľ im prezradil, že ide o šek za nájomné, energie. Zrazu boli ľahší o ďalších 150 eur. Keďže je to veľmi živá rodinka, ktorá chce mať nejaké spojenie so svetom, majú radi filmy, seriály, otec aj synček si radi zasurfujú na internete, dopisujú si s priateľmi. Tak im skrsol v hlave nápad, že si zriadia doma internet, káblovú televíziu a pridali k tomu 2 mobily pre Beara a jeho manželku. Malý je na to ešte malý. Prezreli si ponuky a ich výdavky na tieto položky boli nasledovné: 2 paušály  + 2 mobily k tomu = 40 eur + dva obyčajné mobily dokopy za 2 eurá mesačne. Spolu teda 42 eur. Internet plus káblová televízia ich vyšla  asi 30 eur.

Štáb bol neposlušný a predsa len im napovedal. Pripomenul im, že mali ešte veľké šťastie. Veľká časť slovenskej verejnosti si musí platiť hypotéku, lebo inak by k bytu alebo domu neprišli. A keď nemajú hypotéku, musia si platiť podnájom alebo prenájom. Pre trojčlennú rodinu by sa to nepohybovalo pod 500 eur mesačne. To už Bear Grylls, ako veľmi kľudný človek ,nedokázal prekúsnuť a tresol rukou do stolu. To vyvolalo v členoch štábu, ktorí sú na slovenské podmienky zvyknutí, iba hurónsky smiech. Ale poďme ďalej, ešte sa mesiac neskončil.

Bear si spočítal, koľko už minul. Vždy bol šikovný, matematik to však nebol. Tieto počty však také náročné neboli. Doteraz minul 682 eur. A to bol len prvý týždeň.  Ostalo mu na účte 123,73 eur. Prvý víkend si chceli zájsť niekde na výlet, keďže príroda na Slovensku je svetoznáma. Ale kam môžu ísť? Nemajú auto, Vysoké Tatry sú vyše 300 kilometrov a lístok na vlak pre jedného človeka je minimálne 15 eur. Plus výdavky tam. To sa im prestalo pozdávať, preto hneď zabudli na krásnu prírodu. Vyšli si teda do centra Bratislavy. Nádherné pamiatky, udržiavané chodníky, krásne cesty a nádherné námestíčka. Tak sa rozhodli, že si sadnú do jednej z reštaurácií v centre. Včas si však stihli pozrieť menu a ceny, preto okamžite podnik opustili. Sadli si ďaleko od centra do menšej pizzérie. Jedna pizza asi 5 eur, povedali si fajn. 3 pizze plus nejaké nápoje a syn bol tak rozmarný, že si chcel dať aj zmrzlinu a manželka sladký dezert. Bear mal dobrú náladu, tak im to dovolil. Účet 30 eur.

Rodinke ostalo po prvom týždni  93,73 eur. Skončilo to však veľmi nepríjemne. Bear si pri ceste autobusom zabudol električenku. Veľmi príjemný, avšak zásadový revízor mu napálil pokutu 50 eur. Bear to vyplatil, stalo sa však to, čo nikto nepredpokladal. Bear sa zbláznil, úplne mu zlyhal mozog. Keď si predstavil, že mu na tri týždne ostali 43,73 eur, kúpil si za to alkohol a ušiel niekde veľmi ďaleko. Objavili ho o pár týždňov v Číne v jednom z psychiatrických ústavov. Na stenách mal rôzne čmáranice, avšak vždy iba jednu vetu: „Slovensko už nikdy!".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?