Americký domček z karát sa rúca

Autor: Zdravko Boškovič | 29.6.2013 o 15:37 | (upravené 29.6.2013 o 16:22) Karma článku: 8,79 | Prečítané:  1149x

Spojené štáty sa v súčasnosti potýkajú z mnohými kauzami, únikmi informácií a inými nepríjemnosťami. Nie je to nič iné ako začiatok spravodlivého trestu. USA je však  pre mnohých vzorom demokracie a príkladnej zahraničnej politiky. Ako sme už mnohokrát mohli byť svedkami, USA svoju demokraciu úspešne vyvážali a implementovali do zahraničia.

 

USA sa snažilo svoju predstavu o demokracií vnútiť vo Vietname, v strednej či južnej Amerike, v Srbsku, Bosne, Iraku, Líbyí, Sýrií  a iných krajinách. Na počudovanie, žiadna z týchto krajín o ich demokraciu nestála. Implementácia americkej demokracie znamenala pre dané krajiny tisícky mŕtvych, miliardové škody a spustošené krajiny. Človek sa až čuduje, ako môže byť USA považované za vzorový príklad demokracie a spoločenského súžitia.

V posledných mesiacoch sa však objavujú prvé lastovičky pravdy. Sami nespokojní Američania, ktorí boli angažovaní vo vývoze demokracie, zistili, že predsa len táto zahraničná ale aj vnútorná politika USA smrdí. Na povrch sa dostávajú  utajované informácie o manipulácií amerických tajných služieb a armády v zahraničí. Či už ide o Juliana Assangea a jeho projekt WikiLeaks, analytika Bradleyho Manninga, ktorí poskytol svoje informácie pre WikiLeaks alebo o nedávnu kauza Edwarda Snowdena.

Osobne som bol svedkom toho, ako vyzerá demokracia na americký spôsob v Srbsku po niekoľkých rokoch. Takisto môžeme vidieť výsledok amerického snaženia napríklad v Líbyi, Iraku či Sýrií. Najkrajšie to vyjadril bývalý skvelý americký komik George Carlin. Američania viedli vojny len preto, aby sa uistili, že majú najväčší klacek. Iste, človek sa zasmeje. Miliónom obyvateľov našej planéty však americká demokracia vtipná nepripadá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Smrť nemusí vyjsť draho. Popol pred zemou si volí čoraz viac ľudí

Ľudia sa pri úprave hrobov začínajú inšpirovať minimalizmom zo Západu. Menej kahancov a vencov pomáha aj životnému prostrediu.

EKONOMIKA

Hyperloop otvára pobočku na Slovensku, zaplatí talentovaných ľudí

S novým druhom dopravy súvisia aj nové pravidlá.


Už ste čítali?