Kosovská nezávislosť inšpiráciou?

Autor: Zdravko Boškovič | 30.6.2013 o 15:37 | (upravené 30.6.2013 o 16:08) Karma článku: 8,74 | Prečítané:  721x

Medzinárodný súdny dvor v Haagu usúdil, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova nie je v rozpore s medzinárodným právom. Predseda súdu, Japonec Hisaši Owada, tvrdí, že v medzinárodnom práve nie je obsiahnutý žiaden zákaz vyhlásenia nezávislosti. Kosovu, ako nezávislému štátu, teda bolo aj medzinárodne požehnané. Bude tento precedens inšpiráciou pre separatistické snahy iných národov?

 

Pred nedávnom som opäť čítal o snahe Katalánska oddeliť sa od zvyšku Španielska. Územie dnešného Katalánska má bohatú históriu siahajúcu až do 12. storočia, vlastný jazyk, rozsiahlu autonómiu a žije tu približne 7,5 milióna ľudí s najväčším mestom Barcelona. Už dlhé roky sa snažia o úplnú nezávislosť od Španielska, ktoré s tým však nesúhlasí.V súčasnosti sa opäť vynorili separatistické snahy, hlavne v súvislosti so svetovou krízou. Katalánsko tvorí vyše 20 % z celkového HDP Španielska, 30 % španielskeho exportu a Katalánci tvoria 16 % z celkového obyvateľstva Španielska. Prevláda tu nespokojnosť s hospodárením centrálnej vlády, čo vyostruje vzťahy medzi Madridom a Barcelonou.

Podľa mnohých Kataláncov doplácajú na politiku Španielska, pretože na 1 euro zaplatenom na daniach sa im vráti iba asi polovica. Kvôli tomu Katalánci nadávajú na zvyšok Španielska, ktoré ich ťahá do dlhov. V tomto roku prebehlo symbolické hlasovanie, kde bola prijatá deklarácia o nezávislosti od Španielska. Za oddelenie Katalánska bolo 85 poslancov, 41 bolo proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Podľa posledných prieskumov je za vyhlásenie nezávislosti niečo vyše 60 % Kataláncov.

Na konci roku 2012 demonštrovalo v Barcelone 1,5 milióna Kataláncov, ktorí sú za oddelenie od Španielska. Budúci rok by sa malo konať referendum, kde sa definitívne rozhodne, či sa Katalánsko stane nezávislým štátom. Uvidíme, čo sa bude diať potom. Bude nezávislosť Katalánska rešpektovať Španielsko bez konfliktov? Na rozdiel od Kosova, Katalánci sa nemôžu proste presťahovať do štátu, z ktorého sa sem pred rokmi prisťahovali. Albánci môžu. Katalánci majú oveľa bohatšiu históriu ako je tomu v prípade Albáncov na území Srbska a predtým Juhoslávie či Srbského kráľovstva. Je však možné, že na území Katalánska objavia ropu, zemný plyn alebo iné vzácne nerasty. Potom môžu rátať s významnou podporou USA v ich prospech.

 

katalanci_protest_reuters.jpg

 

Kosovo však môže inšpirovať aj ďalšie separatistické snahy v Španielsku. Ide o územia ako Andalúzia, Aragónsko, Astúria, Baskicko ( ETA ), Kantábria, Kastília, León a Galícia,

Mimo Španielska je významnou organizáciou napríklad IRA, ktorá sa roky snaží o nezávislosť Severného Írska či Národný oslobodzovací front Korziky, ktorý sa snaži o osamostatnenie ostrova Korzika od Francúzska. V prípade tohto ostrova až 88 % jeho obyvateľov hlasovalo za nezávislosť.

Náhorný Karabach, Južné Osetsko, Abcházsko, Severný Cyprus, Podnestersko, Škótsko, Cornwall, Gibraltár, Liga Severu v Taliansku, Flámsko a Valónsko v Belgicku. Samogítia v Litve, Latgália v Lotyšsku, Skánia vo Švédsku, Rusínsko a tatársky Krym v Ukrajine, Morava v Českej Republike, maďarské Sedmohradsko v Rumunsku, Frízsko v Holandsku, Severné Sliezsko v Poľsku, v Chorvátsku sa chcú oddeliť Republika Srbskej Krajiny a historický región Ragúza (dnešný Dubrovník), v Bosne chcú samostatnosť Republika Srpska na severe a východe krajiny a Chorvátska Republika Herceg- Bosna na západe a neposlednom rade aj Kurdistan v Turecku. A to hovorím iba o Európe.

Tieto územia a národy sa takisto môžu inšpirovať situáciou v Kosove. Mnohé z nich majú dokonca väčší a logickejší dôvod stať sa samostatnými a nezávislými ako Kosovo. Albánci predsa už svoj vlastný národ majú. Ako to všetko skončí? Aj v iných oblastiach sa bude angažovať NATO a USA? Ja si len prajem, aby sa história neopakovala a už nenastali krvavé konflikty kvôli rozdeleniu územia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?