Je systém zlý?

Autor: Zdravko Boškovič | 4.7.2013 o 8:08 | (upravené 4.7.2013 o 8:15) Karma článku: 11,31 | Prečítané:  526x

Už dlhé roky uvažujem, ktorý systém by bol pre Slovensko najvhodnejší. Či už ekonomický alebo politický. Počas dlhých storočí sme na svete mali merkantilizmus, Smitha, Marxa, Keynesa, Hayeka a iných. Podľa môjho názoru súčasný systém na Slovensku nefunguje a začína sa rúcať. Od samostatného štátu sme tu mali Mečiara, pravicu aj ľavicu. Ale ktorý systém posunie Slovensko medzi vyspelé krajiny západnej civilizácie?

 

Aby som nebol príliš negatívny, musím podotknúť, že od éry mečiarizmu sa Slovensko posunulo naozaj dopredu. Pár rokov však jednoznačne stagnuje. Čo je príčina? Aký systém treba zvoliť, aby sme sa konečne odrazili a začali prosperovať? Všetci to vedia, dokonca aj politici. Nikto však nemá schopnosti a čo je najhoršie, ani záujem o nápravu. Tu je pár vecí, ktoré musíme urýchlene napraviť, inak sa opäť vrátime do mečiarizmu ( už sa tam pomaly vraciame).

Právny štát. V civilizovanej krajine nemôže dôjsť k tomu, že politici okato rozkrádajú verejné zdroje, ktoré mohli byť použité rozumnejšie. Vlastne, hocičo je rozumnejšie ako to, že naše peniaze poslúžia verejným činiteľom a ich mecenášom ako prostriedok na kúpu vily, auta alebo luxusného oblečenia. A aký je výsledok? 40 % voličov si ich zvolí opäť.

V civilizovanej krajine sa nemôže stať, že vymožiteľnosť práv je na veľmi nízkej úrovni. O nezávislosti súdov by sa asi sotva dalo hovoriť. Stav nášho súdnictva asi najdôveryhodnejšie ilustruje predseda nášho Najvyššieho súdu. Je to človek, ktorý svojimi skutkami a morálkou robí zle meno nášmu právnemu systému (dúfam, že ma nezažaluje).Stav nášho súdnictva kritizujú mnohí odborníci. Je v žalostnom stave a vplýva to aj na naše podnikateľské prostredie. Práve veľmi slabá vymožiteľnosť práva je dôvod, prečo mnohí podnikatelia (hlavne zahraniční) nie sú ochotní investovať na Slovensku. Kauzy členov nášho súdneho systému, ktorí by mali reprezentovať  najvyššie morálne zásady a práva, sú takmer na dennom poriadku a ľudia sotva veria, že naozaj obhajujú naše práva.

V civilizovanej krajine nemôžu byť zvýhodňovaní ľudia, ktorí nielenže nie sú ochotní sa začleniť do spoločnosti, ale porušujú tiež všetky možné zákony. A po tom všetkom sa nám do kamier usmievajú alebo hromžia, aký je k nim štát nespravodlivý. Nechce im dať prídavky, nechce im dať nové byty a iné vymoženosti. Neviem, či sa stalo obyčajnému mladému manželskému páru, slobodnej mamičke alebo študentovi, že mu bol zadarmo poskytnutý byt. A keď ho do pár týždňov zničil, všetko cenné vytrhal, predal a porozbíjal okná, bol mu poskytnutý iný byt v dobrom stave. A takto dokola. Som si istý, že niečo takéto je pre obyčajného človeka fikciou.

V civilizovanej krajine sa nemôže dostať k verejnej funkcii, ktorá si žiada vysokú odbornosť, rodinní príslušník alebo kamarát politika a pritom o tej práci nevie zhola nič. Poberajú kráľovské platy a smejú sa, akí sme my ľudia blbí, že im to trpíme. Potom sa stáva, že dokonca náš premiér (PRÁVNIK!) vyhlasuje, ako sa pustí do boja so zdravotnými poisťovňami a nech sa skúsia pustiť do boja so štátom, aj tak im to neprejde. Neubehla dlhá doba a už sme mali na krku žalobu na desiatky miliónov eur. Ak nie korupcia, tak totálna neschopnosť našich vodcov.

Je jedno, či je to pravica, ľavica, zelení alebo akýkoľvek iní. Všetci musia mať rovnaké morálne zásady a musia dbať na dobro svojho národa.

Je toho veľa, čo by sa dalo na Slovensku zmeniť. V kríze je zdravotníctvo, verejná správa, cestovný ruch, školstvo, súdnictvo atď. Nejako sa však začať musí. Povie sa to jednoducho a vykonať je to zrejme skoro nemožné, ale jediným liekom na „slovenskú krízu" je nasledovný. Postarať sa o to aby sa zo Slovenska stal právny štát. Postarať sa, aby si pred zákonom boli všetci rovní. A keď má byť niekto zvýhodnení, tak ten, čo si pomoc zaslúži a nevie si pomôcť sám. Aby dôvodom na sociálnu pomoc nebola farba pleti, ale životná situácia. Zabezpečiť, aby naše verejné funkcie boli obsadzované odborníkmi a nie populistickými politikmi, ktorí nám robia hanbu v zahraničí a vracajú náš štát do minulosti.

Je to možno odo mňa naivné tvrdenie, ale verím, že raz sa tu všetko zmení a každého dostihne jeho minulosť. Treba tieto veci zmeniť skôr, ako zo Slovenska odídu všetci schopní ľudia, ktorí majú čo i len najmenšiu možnosť odtiaľto odísť. Zmení sa to raz? Neviem to povedať naisto, musíme sa však o to pokúsiť. Lebo keď nič neurobíme, nemáme nárok sa sťažovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?