Keď politikom nezáleží na ľudskom živote

Autor: Zdravko Boškovič | 8.7.2013 o 9:56 | (upravené 8.7.2013 o 10:05) Karma článku: 6,71 | Prečítané:  792x

Z našich končín sme dobre zvyknutí na to, že nami volení zástupcovia ľudu na nás pekne povedané kašlú. Ich chamtivosť a odtrhnutosť od reality obyčajných ľudí im nedovoľuje starať sa o blaho a životy týchto ľudí. A inak tomu nie je ani v Bosne a Hercegovine. Politická arogancia a neschopnosť dokonca stála (zatiaľ) jedného novorodenca život.

 

Vážne chorá Berina Hamidović narodená 17. marca 2013 bola operovaná v Sarajeve. Keďže sa operácia nepodarila a Berinin stav sa nezlepšil, musela byť prevezená do Belehradu na operáciu. Záchranku, v ktorej bola Berina napojená na prístroje, zastavili na srbských hraniciach policajti a nedovolili záchranke prejazd. Ale aký bol dôvod tohto skutku? Veď išlo Berine o holý život. Berine nebolo pridelené identifikačné číslo (JMBG - Jedinstveni matični broj građana). Sanitke nakoniec bol povolený prejazd a Berina sa dostavila na operáciu do nemocnice v Belehrade. Tam však jej rodičov čakala druhá rana. Podľa zákonov BiH, ak nie je možné vykonať operáciu na území BiH, tak zdravotne poistená osoba môže podstúpiť operáciu v inej krajine, pričom jej bude táto operácia  preplatená. V tomto prípade však Kantón Sarajevo odmietol preplatiť 100 000 dinárov za operáciu. Práve kvôli tomu, že Berina nemala identifikačné číslo. Dopadlo to tragicky. Berina dostala sepsu a 13. júna v nemocnici v Belehrade umrela. Ešte ten mesiac vyplával na povrch ďalší prípad trojmesačného dievčatka, ktoré odmietli previezť s akútnym ochorením mimo územia BiH. Na druhý deň sa strhli v Sarajeve a v ostatných mestách protesty, kedy dokonca v Sarajeve ľudia zatarasili vchody do Parlamentu BiH. Protesty pokračujú dodnes. Aký  problém vlastne zmaril život čerstvo narodeného dievčatka?

Identifikačné číslo obyvateľa (JMBG) je identifikačné číslo pridelené všetkým novonarodeným občanov SFRJ (Socialistická federatívna republika Juhoslávia) od roku 1976. Všetci občania narodení pred rokom 1976 dostali číslo v závislosti od regiónu, v ktorom žili. Toto číslo obsahuje deň, mesiac, rok narodenia a posledné dve číslice znamenajú kód daného kraju alebo územia, na ktorom dotyčný žije.

Od 12. februára tohto roka nemôže novorodenec dostať toto identifikačné číslo, tým pádom nemôže byť zapísaný na matrike a nemôže byť poistený. Fakticky neexistuje. Podľa legislatívy BiH: „Žiadny človek, ktorý nie je registrovaný pod identifikačným číslom, nesmie vykonávať žiadne práva, ktoré vyplývajú z vlastnenia osobného identifikačného čísla (právo na občiansky preukaz, cestovný pas, karta zdravotného poistenia, právo na sociálne zabezpečenie)." Toto všetko sa deje kvôli rozsudku Ústavného súdu BiH, ktorý oznámil, že keď sa politici v článku 5 Zákona o jedinečnom identifikačnom čísle nedohodnú na označeniach jednotlivých entít a opštín, tento zákon bude neplatný. Áno, takáto malichernosť bola dôvod na neošetrenie novorodenca z následkom smrti.

Po protestoch sa zatiaľ v Parlamente BiH ustanovilo, že novonarodeným deťom bude pridelené dočasné identifikačné číslo. Ľudia, ktorí poznajú situáciu v BiH, vedia, že toto riešenie je len dočasné a čoskoro sa všetko vráti do starých koľají. Preto protesty pokračujú ďalej.

Na začiatku júna Bosnu obletela fotka trojmesačného ťažko chorého dievčatka, ktorému je zabránený prevoz na liečenie do Nemecka. V súčasnosti je na Pediatrickej klinike v nemocnici Jezero v Sarajeve. Jej rodičia sú zúfalí. Jej dcérke Belmine Ibrišević z Donje Orahovice bolo diagnostikované ťažké imunitné ochorenie a súrne potrebuje transplantáciu kostnej drene. Jej otec behá po úradoch kvôli získaniu cestovného pasu, všade však počuje rovnakú vetu: „ Prepáčte, rád by som, ale mám zviazané ruky." Doktori varujú, že keď jej rýchlo nevybavia pas, dievča zomrie.

Je smutné, že ani život nevinných detí neprinúti politikov aspoň na chvíľu odložiť spory a urobiť kompromis. Sú neústupčiví, chladní a ľahostajní. Opäť raz som sa presvedčil, že v dnešnej dobe nemá ľudský život žiadnu hodnotu. Nie je to iba problémom BiH, ale celého sveta. V tomto prípade však verím, že sila protestov, ktoré spojili všetky národnosti v BiH, zvíťazí a tento problém bude zažehnaný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?