Krásy východnej Bosny

Autor: Zdravko Boškovič | 10.7.2013 o 8:10 | (upravené 10.7.2013 o 9:04) Karma článku: 10,13 | Prečítané:  724x

Bosna a Hercegovina si prešla ťažkými časmi. Je však nová doba a treba sa pozerať dopredu. V tejto malej krajinke sa nachádzajú prírodné krásy a historické pamiatky, aké by im mohli iné krajiny iba ticho závidieť. Tento blog je venovaný tým, ktorí chcú objavovať doposiaľ neobjavenú krásu a spoznávať nových láskavých ľudí, ktorých má Bosna mnoho.

 

Bosnu a Hercegovinu som navštívil mnohokrát. Obzvlášť ma svojou úžasnou krásou zaujala východná časť tejto krajiny. Ja a moji blízki sme svoje putovanie začali v meste Sarajevo, kde sme boli ubytovaní. O Sarajeve teraz písať nechcem, pretože toto mesto si zaslúži minimálne jeden celý blog.

Čím ďalej sme od Sarajeva boli, tým menej turistov sme videli. Východná Bosna si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, než aká je jej venovaná teraz. Prírodné krásy tohto kúsku Zeme vyrážajú dych, turistov je tu však vídať len sporadicky. Slovenskí a českí turisti tu nie sú žiadni. Je to aj veľmi slabou propagáciou tohto kraja, je to možno aj minulosťou tejto krajiny, faktom však ostáva, že turisti o týchto krásach nevedia. Preto sa teraz pokúsim o sprostredkovanie mojich pocitov z oblasti východnej Bosny.

Východná Bosna je nedotknutá a oplýva nespútanou krásou. Malebné dedinky obklopené dych vyrážajúcou scenériou hôr so zasneženými vrcholmi. Ľudia tu často nestretávajú turistov, preto sa ku každému cudzincovi správali vľúdne a láskavo. Obyvatelia tejto časti krajiny si tu síce nežijú v prepychu, všetko potrebné tu však majú. Svoju farmu, priateľov, zábavu a všetku tú krásu z prvej ruky. Všade tu vládne upokojujúce ticho a pohoda. Môžete tu naozaj nájsť všetko. Dedinky s pravoslávnymi chrámami striedajú dedinky s mešitami a malými trhmi v starom osmanskom štýle. Príroda sa v mnohom podobá tej našej, cítite tu však „exotiku" a niečo, čo u nás nemáme. Je ťažké opísať tú atmosféru, ktorú cítite, keď cestujete po tejto nádhernej časti Bosny. Skúsim Vám to priblížiť aspoň prostredníctvom fotografií.

vychodnabosna1.jpg

vychodnabosna2.jpg

vychodnabosna3.jpg

vychodnabosna4.jpg

 

A toto je len zlomok z tej nádhery. Potom sme prišli k prvému väčšiemu mestu. Bolo ním mesto Foča, ktoré je môjmu srdcu veľmi blízke. Je to malé, rušné mestečko, avšak veľmi chudobné. Naokolo vidíte ľudí, ktorí vysedávajú v kaviarňach a debatujú. Všetci sa tu poznajú a všetci sú k Vám veľmi milí. Okamžite zistia, že ste turista. Toto mestečko bude aj Vášmu srdcu veľmi blízke.

Foca1.jpg

Foca2.jpg

Foca3.jpg

 

Z Foče je to do mesta Goražde na skok. Spája ich nádherne sfarbená rieka Drina. Goražde je takisto nádherné mestečko, avšak úplne odlišné od Foče. Zatiaľ čo vo Foči je prevaha pravoslávnych Srbov, v Goražde žije moslimská väčšina. Goražde bolo bohužiaľ z veľkej časti zničené počas vojny a časť mesta sa doteraz nepodarilo zrenovovať. Svoje krásy a atmosféru si však zachovalo a preto je pôžitkom navštíviť toto mestečko. Hlavnou dominantou je jednoznačne na novo postavená mešita. Je to naozajstná architektonický skvost, ktorý Vás zaujme okamžite pri príchode do mesta.

 

Gorazde1.jpg

Gorazde2.jpg

Gorazde4.jpg

Gorazde5.jpg

Gorazde6.jpg

Gorazde7.jpg

 

Z Goražde vedie cesta do Sarajeva cez malé dedinky. Cestou však uvidíte toľko nádhery, že ju nebudete stíhať vnímať.

Zgorazde1.jpg

Zgorazde2.jpg

Zgorazde3.jpg

Zgorazde4.jpg

Zgorazde5.jpg

Zgorazde6.jpg

Zgorazde7.jpg

 

Na druhý deň sme svoj výlet podnikli druhým smerom. Do moslimského mestečka Konjić je to približne 60 kilometrov. Z mesta vyžaruje istá exotika, hlavne vďaka starým osmanským pamiatkam, trhom a reštauráciám. Cez mesto preteká rieka Neretva, ktorá patrí k skvostom tohto územia. Ľudom je jedno, či ste Srb, Moslim alebo Chorvát, správajú sa k Vám s úctou, láskavo a bezprostredne. Človek sa tu bude cítiť naozaj ako doma. Okrem Konjića sme preskúmali priľahlé územia vrátane Jablaničko a Boračko jazera. Proste nádhera. Posúďťe sami.

 

DoKonjica2.jpg

DoKonjica3.jpg

DoKonjica4.jpg

Konjic2.jpg

Konjic4.jpg

Konjic5.jpg

Konjic6.jpg

Konjic7.jpg

Konjic1.jpg

Konjic8.jpg

Konjic9.jpg

 

Krása východnej Bosny je naozaj úžasná. Verím, že tento región raz bude obľúbenou turistickou destináciou. Zo Slovenska je to prakticky na krok, preto dúfam, že Bosna neostane bez povšimnutia aj zo strany slovenských turistov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?