Sarajevo – nádherná všehochuť

Autor: Zdravko Boškovič | 12.7.2013 o 19:43 | (upravené 12.7.2013 o 20:23) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  1288x

Keď som pred mnohými rokmi prvýkrát vystúpil z autobusu v Sarajeve, zažil som pocit, ktorý som dovtedy vo svojom živote nezažil. Priznám sa, bola to aj istá obava z nepoznaného. Ale ta krása prekonala všetky moje obavy. Sarajevo je jedinečné a neopakovateľné mesto.

 

Vzduch bol horúci, z neďalekej Baščaršije stúpala para a celým mestom sa niesol spev s mnohých sarajevských mešít, ktorý signalizoval, že je čas na modlitbu. Ako som kráčal k svojmu hotelu, všetky rušivé momenty naokolo na mňa akosi neúčinkovali. Sústredil som sa iba na tu krásu, ktorá ma obklopovala. Okolité kopce dohliadali na obyvateľov mesta a svojou nádherou nemohli ujsť pozornosti žiadneho človeka.

Sarajevo je naozaj nádherná všehochuť. História mesta je však kontroverzná. Od úspešných čias až po temné okamihy, ktoré postihli toto mesto. Sarajevo bolo pod nadvládou niekoľkých mocností, teraz je však jedinečné a suverénne mesto, ktoré sa teší na pribúdajúci počet turistov. A tí si naozaj prídu na svoje.

Milovníci majestátnych budov a okúzľujúcej architektúry môžu pozorovať stavby v rakúsko - uhorskom, osmanskom štýle či moderné nákupné centrá a sídla firiem. Budovy Národného divadla, Národnej knižnice a Národného múzea sú skutočnými architektonickými skvostami.

Milovníci dobrého jedla sú takisto na správnom mieste. Baščaršija, ktorá je asi najnavštevovanejším miestom v Sarajeve, je posiata malými čevabdžinicami či krásnymi útulnými reštauráciami, v ktorých mi snáď ešte ani raz nenaservírovali zlé jedlo. Na trhu Markale dostanete to najlepšie z celej Bosny. Farmári z Travniku, Jajce či Visoka tu predávajú domáci syr alebo delikátne údené mäso.

Milovníci turistiky zájdu len pár kilometrov od Sarajeva a sú svedkami veľkolepej nádhery. Krásne pohorie ako Jahorina, Trebević alebo Bjelašnica so svojimi zasneženými končiarmi vám doslova vybijú dych. Tiež môžete navštíviť areál, v ktorom sa v roku 1984 v čase najväčšej slávy Sarajeva konali Olympijské hry.

Milovníci zábavy nemusia dlho čakať, kým narazia na bujarú party. Či už moderné diskotéky alebo diskotéky v starom juhoslovanskom štýle, to všetko tu naozaj nájdete. Bosniaci, rovnako ako všetci Balkánci, sa radi bezprostredne zabávajú, preto budete mať čo robiť,

Teologicky založení turisti si dozaista budú pochvaľovať možnosti náboženského vyžitia obyvateľov mesta. Mesto je z veľkej časti pokryté mešitami, nájdete tu však aj pravoslávne a rímsko - katolícke kostoly či synagógy. Nikomu nie je odopretá možnosť veriť tomu, čomu on sám chce. Nie nadarmo sa hovorí Sarajevu malý Jeruzalem. Dlhé roky bolo Sarajevo označované ako unikát v otázke náboženského spolužitia. Veľkú škvrnu na tejto povesti však zanechalo obliehanie Sarajeva na začiatku 90 - tych rokov minulého storočia.

Bohužiaľ, nie je všetko v Sarajeve tak, ako by mohlo byť. A hlavne tak, ako si Sarajevo zaslúži. Čím viac sa vzďaľujete od centra, tým vidíte väčšiu chudobu. Ošarpané paneláky, neudržiavané okolie, špinavé ulice, nefunkčné fontány a budovy poznačené streľbou so samopalov a mínometov, ktoré sa nepodarilo ani po 15 rokoch opraviť. Aj to je Sarajevo.

Sarajevo môžete navštíviť tisíckrát, napriek tomu ho však nebudete dokonale poznať. Sarajevo vás vždy niečím prekvapí. Jedno je však isté. Sarajevo je jedinečné, nádherné a keď ho navštívite raz, nebude to poslednýkrát.

Pripájam pár fotiek, ktoré vám potvrdia to, čo som v tomto blogu napísal.

Sarajevo1.jpg

Sarajevo2.jpg

Sarajevo3.jpg

Sarajevo4.jpg

Sarajevo5.jpg

Sarajevo6.jpg

Sarajevo7.jpg

Sarajevo8.jpg

Sarajevo9.jpg

Sarajevo10.jpg

Sarajevo11.jpg

Sarajevo12.jpg

Sarajevo13.jpg

Sarajevo14.jpg

Sarajevo15.jpg

Sarajevo16.jpg

Sarajevo19.jpg

Sarajevo20.jpg

Sarajevo21.jpg

Sarajevo22.jpg

Sarajevo23.jpg

Sarajevo24.jpg

Sarajevo25.jpg

Sarajevo26.jpg

Sarajevo27.jpg

Sarajevo28.jpg

Sarajevo29.jpg

Sarajevo30.jpg

Sarajevo31.jpg

Sarajevo32.jpg

Sarajevo33.jpg

Sarajevo34.jpg

Sarajevo35.jpg

Sarajevo17.jpg

Sarajevo18.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?