Rómeo a Júlia zo Sarajeva

Autor: Zdravko Boškovič | 14.7.2013 o 14:00 | (upravené 14.7.2013 o 14:06) Karma článku: 15,73 | Prečítané:  6456x

Počas vojny v Bosne a Hercegovine, kedy bolo Sarajevo okupované, sa zrodila láska, ktorá sa preslávila po celom svete. Bola to láska medzi srbským chlapcom a moslimským dievčaťom, ktorá symbolizovala nádej. Aj vďaka nej ľudia verili v ľudské dobro, ktoré sa nedá zničiť vojnou. Symbolizovala aj však nechutnosť a nezmyselnosť vojny v Bosne, ktorá postavila proti sebe dovtedy spriatelené národy. Najviac však preslávila túto „zakázanú" lásku smrť.

 

Boško Brkić, 25- ročný Srb a rovnako staré moslimské dievča Admira Ismić boli rodáci zo Sarajeva. Tvorili pár a navzájom sa ľúbili. Do roku 1992 to nebol žiadny problém. Bol to pár, akých bolo v Sarajevo stovky. Vypukla vojna a zrazu bol problém družiť sa s ľuďmi inej národnosti alebo vierovyznania.

Boško a Admira vedeli, že keď ostanú v Sarajeve, nebude ich láska a spolužitie rešpektované. Prvé problémy nastali, keď za Boškom chodili jeho kamaráti, ktorí sa ho snažili zverbovať do armády alebo aspoň k polícií. On jednoznačne odmietol zobrať zbraň a pridať sa k násilnostiam, ktoré sa páchali v Sarajeve. Ľudia, ktorí sa ho snažili zverbovať boli čoraz dotieravejší, niekedy ho dokonca fyzicky napádali.

Na svadbe Ismeta Ćelo Bajramovića, šéfa vojenskej polície v Sarajeve, boli hosťami aj Boško a Admira. Deň potom najlepší Boškov kamarát, Mišo Ćuk, zmizol. Zistilo sa, že utiekol cez Grbavicu von zo Sarajeva. Fyzické napádania na Boška sa stupňovali. Následne dostal predvolanie na vypočúvanie, a preto sa rozhodol odísť zo Sarajeva. Jeho otec bol mŕtvy a jeho mama s bratom odišli už dávnejšie do Srbska. Prirodzene, bez Admiry by to nemalo cenu. Ona s odchodom súhlasila, aj keď kvôli naliehaniu svojej mami bola na pochybách. Nakoniec aj Admirina matka usúdila, že v Sarajeve ju nečaká nič dobré, preto nakoniec s útekom súhlasila.

Ćelo Bajramović sa dohodol s dvoja dôstojníkmi Vojska Republiky Srpskej ( VRS ) na bezproblémovom prechode dvoch ľudí, Boška a Admiry, cez most Vrbanja na Grbavicu, ktorá bola pod kontrolou VRS. V batohu mali nachystané peniaze a dôležité veci na cestu. Mali isté obavy, verili však dohode medzi vojenskými dôstojníkmi a takisto verili, že ich láska ich ochráni. Keď prechádzali mostom Vrbanja, zaznel prvý výstrel, ktorý okamžite usmrtil Boška Brkića. Admira sa vrhla Boškovi na pomoc a vtedy zaznel druhý výstrel. Admira stihla ešte pred smrťou objať Boška a následne umrela.

Ich telá ležali na moste Vrbanja týždeň, pretože jednotky UNPROFOR odmietli odniesť telá z mosta skôr, kým bude podpísané prímerie. Z mosta však telá odniesli VRS a následne ich pochovali na cintoríne Lukavica v Sarajeve. Po vojne však po rozhodnutí rodičov oboch zaľúbených boli ich telá prevezené na cintorín Lav. Fotka z ich mŕtvymi telami obleteli celý svet a ich láska bola inšpiráciou pre všetkých, ktorým sa hnusila vojna a prednejšia im bol vzájomná láska bez ohľadu na vierovyznanie.

Po rokoch Ćelo Bajramović v rozhovore pre noviny povedal, že ich prechod vôbec nebol istý. Bolo to "územie nikoho" a na dostrel boli moslimské, srbské aj chorvátske jednotky. Doteraz sa nevyšetrilo, kto zabil tento pár. Pre mňa ich láska a smrť znamenala, že ľudské dobro existovalo a predovšetkým ich smrť zvýraznila nezmyselnosť tejto vojny. Ľudia dlhé roky predtým žili spoločne v jednom tolerantnom meste a nepozerali na odlišnosti. Nech sa ľudia poučia práve z tejto smrti, že život a láska je viac ako zabíjanie a neznášanlivosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako pokračuje Gorila? Polícia naznačuje korupciu pri zdravotníckej reforme

Polícia získala indície, že pri schvaľovaní Zajacovej zdravotníckej reformy korumpovali poslancov.

DOMOV

Matovič: Poslancom by som vôbec nezakazoval podnikanie

Šéf OĽaNO ráta s tým, že v parlamente môže skončiť.

SVET

Londýn vyslal ku konvoju ruských lodí fregatu a lietadlá

Ruské lode sa presúvajú do Stredozemného mora.


Už ste čítali?