Proste som bol najbližšie

Autor: Zdravko Boškovič | 18.7.2013 o 20:17 | Karma článku: 17,75 | Prečítané:  2086x

Zo správ sa po celom svete na nás valia správy o vraždách, terorizme, krádežiach, znásilneniach a iných zvrátenostiach. Človek by si pomyslel, že toto ľudstvo je úplne skazené a smeruje do záhuby. Menej medializované sú však skutky naozajstných hrdinov a výnimočných ľudí. Taký je aj bývalý arménsky športovec Šavarš Vladimirovič Karapetjan.

Zdroj: http://www.rozanek.cz/Zdroj: http://www.rozanek.cz/

 

Tento Armén už svojou športovou kariérou ohúril vtedajší Sovietsky zväz, ale aj celý svet. Bol to síce rýchlostný potápač a jeho disciplína nie je vo svete populárna ako futbal alebo hokej, počas kariéry sa mu však podarilo získať 13 -krát titul majstra Európy, 7 - krát titul majstra Sovietskeho zväzu, 17 - krát titul majstra sveta a tiež je držiteľom 11 svetových rekordov. To však nebolo ani zďaleka všetko.

V roku 1974, keď mal Šavarš iba 20 rokov, išiel zo svojim tímom zo sústredenia, na svahu kopca za Jerevanom sa pokazil autobus. Vodič vystúpil, aby sa išiel pozrieť na závadu. Autobus bol však starý a ručná brzda vypovedala službu. Autobus s asi 30 cestujúcimi sa rútil zo strmého kopca k rokline. Šavarš zachoval chladnú hlavu. Utekal ku kabíne vodiča, rozkopol sklo, ktoré oddelovalo kabínu od autobusu, dostal sa za volant a strhol riadenie do svahu. Vďaka jeho zásahu prežilo vyše tridsať cestujúcich bez ujmy na zdraví. Jediné, čo povedal o svojom čine bolo: „Proste som bol najbližšie." Jeho hrdinstvo sa však týmto činom neskončilo.

Ako sa ukázalo, tragické udalosti sprevádzali Šavarša celý život. V roku 1976 sa jedno septembrové ráno Šavarš zobudil a ako každé ráno si išiel so svojim bratom a trénerom zabehať svoju 20 kilometrovú porciu s 20 kilogramovými závažiami. Ledva začali, už sa im naskytol neuveriteľný pohľad. Do jerevanského jazera s hĺbkou 10 metrov sa zrútil trolejbus s 92 cestujúcimi. Voda bola zakalená a ľadová. Šavarš však ani nachvíľku neváhal, vyzliekol sa, povedal bratovi, aby zachránených vyťahoval na breh a skočil do vody. Nevšímal si ani svoje zranenia a podchladenie a vyťahoval ľudí von. Keď prišli záchranári, zistili, že nemajú zariadenie na potápanie. Preto opäť Šavarš neváhal a vrhol sa do vody. Dokopy vytiahol z vody vyše 40 ľudí, z toho 20 ľudí prežilo. Keď prišiel žeriav, stihol lano pripevniť o autobus, aby ho žeriav mohol vytiahnuť na breh. Po tomto výkone omdlel. Zobudil sa v nemocnici po 46 dňoch a neskôr povedal, že mával nočné mory kvôli tomu, že miesto človeka nakoniec vytiahol autobusové sedadlo. Obviňoval sám seba, že mohol zachrániť o jedného človeka viac. To však opäť nebolo všetko.

Po zotavení cítil, že v športovej kariére to nie je také ako predtým. Napriek tomu stihol získať ešte jeden svetový rekord. Keď sa už jeho zdravie zhoršovalo, stal sa trénerom. V jeden deň, keď išiel do práce, uvidel horieť tréningové centrum. Opäť neváhal ani minútku a vbehol do budovy, pričom zachránil niekoľko ľudí. Zachránil by ich aj viac, ozval sa však výbuch. Šavarš sa zase raz zobudil v nemocnici s mnohými zraneniami a popáleninami.

Šavarš sa našťastie zotavil, presťahoval sa do Moskvy a so svojou ženou si otvoril obuvníctvo. Pomenoval ho Druhý dych. Celý život ostáva skromný a nerád sa rozkrikuje o svojej hrdinskosti.

Jeho príbeh je neuveriteľný, napriek tomu však pravdivý. Ukazuje nám, že ľudská dobrota a skromnosť existujú. Jeho príbeh a jeho charakter nám dávajú nádej, že nás možno niekde v diaľke čakajú pekné časy. Na to, aby sme si vytvorili krajší svet nie je nutne potrebné, aby sme zachraňovali desiatky ľudí z potápajúceho sa autobusu alebo z horiacej budovy. Je však potrebné žiť čestne, poctivo a najmä pomáhať druhým, ktorí pomoc potrebujú. A práve hrdinu Šavarša by sme si mohli zobrať ako príklad na zmenu k lepšiemu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?