Viera v Bosne

Autor: Zdravko Boškovič | 26.9.2013 o 7:51 | Karma článku: 7,22 | Prečítané:  1071x

Pred pár dňami som sa opäť raz vrátil z mojej obľúbenej cestovateľskej destinácie - z Bosny a Hercegoviny. Nádherná príroda, skvelí ľudia, výborná kuchyňa a totálna dominancia viery a cirkvi.  Po mojich cestách som prechádzal obidvoma entitami, na ktoré je Bosna a Hercegovina rozdelená. Na oboch územiach som si všimol jednu zvláštnosť, ktorú majú spoločnú.

 

To, že v oboch častiach absentuje ekonomická prosperita, zvláštnosťou nie je. Bosna a Hercegovina je v zlej ekonomickej situácií a prosperita je v nedohľadne. Je to spôsobené hlavne kvôli už spomínanému rozdeleniu zeme, čo so sebou prináša hašterenie medzi politikmi troch národností, ktorí si doslova robia napriek. Nedokážu sa prakticky zhodnúť na ničom, preto Bosna ekonomicky stagnuje. Táto krásna zem má však veľký potenciál na rozvoj.

Tou zvláštnosťou je absolútna dominancia viery a cirkvi. Mnohé dediny plné zničených domov, skracovaných obchodov, vybrakovaných fabrík, ktoré kedysi zamestnávali celé dediny a popritom cirkevné objekty, za ktoré by sa nemusel hanbiť Vatikán, Istanbul, Mekka alebo iné bašty viery. Jedna časť je posiata pravoslávnymi kostolíkmi so všetkou ich nádherou. Absurdnosťou je, že sa nachádzajú medzi polorozpadnutými domami v dedine bez kanalizácie, fungujúceho trhu, bez stanice polície či mestského úradu. Druhá časť je plná mešít, ktoré svojou krásou naozaj prevyšujú všetky okolité objekty a na prvá pohľad je vidno, že do daného prostredia nepatria. Moje osobné udivenie vyvolalo mesto Travnik v centrálnej Bosne, bývalé kráľovské mesto, kde však kráľovské čas pripomína už iba stará pevnosť Stari Grad. V tomto meste som objavil až 7 či 8 väčších mešít. Samotné mestečko má okolo 30 000 obyvateľov. Prečo toľké investície do cirkevných objektov, keď sa všetky ostatné oblasti nachádzajú v kríze? Prečo sa neinvestuje do niečoho, čo ekonomicky pozdvihne obyvateľstvo a dokáže ľudí dostať z krízy? Len pre zaujímavosť, v Bosne je rekordná nezamestnanosť, podľa domácich údajov vyše 50 % - ná. Priemysel ani poľnohospodárstvo je nefungujúce. Tak prečo práve viera?

Už mnohokrát som sa zamýšľal, prečo ľudia lipnú na niečom, čo vlastne neexistuje. Čo zotročuje ľudom myseľ a robí z ľudí ovce. Lebo to viera práve robí. Práve kvôli viere a cirkvi sa viedli najhoršie vojny v histórií. Práve v mene Boha bolo zabitých najviac ľudí v histórií. Tak prečo je stále tak mocná. Na toto odpovedať nedokážem, jedno však viem. Ľudia v Bosne a Hercegovine sa obracajú na Boha či Alaha a veria, že im pomôže v tejto situácií. Boh či Alah ich však do tejto situácie „dostal."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?