Slovenská kultúra na vzostupe

Autor: Zdravko Boškovič | 12.4.2015 o 19:50 | Karma článku: 11,88 | Prečítané:  1293x

Jedného dňa som musel definitívne čeliť bolestnej pravde, ktorú som roky odmietal. Všetko to vyvrcholilo prednáškou môjho dobrého kamaráta, ktorú zakončil ortieľom: „ Vieš h**no o slovenskej hudobnej scéne.“

Keďže človek je tvor zvedavý a ja nie som výnimkou, dal som si za úlohu získať lepší prehľad o našich spevákoch a speváčkach. Preto som zvolil rovnakú cestu, akú zvolila väčšina konzumentov umeleckej tvorby našich úspešných spevákov. Ako prvé som zašiel do najbližšej trafiky a kúpil si najpredávanejší slovenský denník. Prvá dávka skepticizmu ma premohla, keď mi predavačka za 50 centov do rúk vložila niečo, čo pripomínalo skôr použitý toaletný papier po naozaj divokom sr*ní. Druhá dávka prišla hneď po  uzretí titulnej stránky. Veľká červená titulka na konci s výkričníkom, fotka jednej vyretušovanej obstarožnej slovenskej speváčky so svojim manželom, ktorý ma šedivý zmeták na hlave v štýle Jardu Jágra, leopardie sako a v ksichte toľko botoxu a natiahnutej kože, že keď si prdne, tak má ksicht pokrčený ešte pol hodinu. Chvíľku som zapochyboval, či ide o seriózny denník, no ale to ma neodradilo od ďalšieho čítania. Kvalita článkov ma šokovala. Ako som bohužiaľ neskôr zistil, týchto 50 centov mi už nikto nevráti a chvíľu som seriózne uvažoval, či sa o navrátenie týchto peňazí nebudem s týmto denníkom súdiť. Mal som to minúť rozumnejšie, napríklad na borovičku v staničnom bufete. No ale vráťme sa naspäť..

Z tohto časopisu som načerpal istú hudobnú inšpiráciu, lebo ako som počul: Spevák, ktorý sa aspoň raz za mesiac neobjaví v tomto denníku, ako by ani nespieval. Tých najlepších dokonca uvidíte na dvojstrane a v titulke nie je jeden ale dva výkričníky. Zo zaujímavosti  som si preklikal ich internetovú stránku a bažiaci po zážitkoch a dobrodružstvách som si mená týchto spevákov naťukal do youtube. Pod milión videní som ani nešiel, nebudem sa zaoberať chudákmi a chuderami.

Viem, že nie som jediný na Slovensku, kto má problém s vedomosťami ohľadom slovenskej hudobnej scény, preto vám priblížim výsledky môjho bádania.

Najprv som narazil na veľmi populárnu súčasnú popovú hviezdu, ktorej meno nebudem spomínať. Nechcem, aby sa na mňa urazila. Pravdepodobne ani z rozprávania nezistíte, o akej speváčke budem písať. Umelec by sa mal hodnotiť podľa jeho diela, preto aj ja túto speváčku zhodnotím podľa jej populárnej piesne, ktorá sa stala hitom internetu. Dopozeranie a dopočúvanie tejto piesne si vyžaduje sebakontrolu a trpezlivosť rytiera Jedi, ktorú však ja nemám.

Od začiatku je jasné, čím chce táto speváčka zaujať. Vystupuje v sexi oblečení, ktorému dominujú sieťované silonky, v ktorých madam vyzerá ako veľkonočná šunka. Na hlave čiapka a lá Morgan Freeman a.k.a  šofér slečny Daisy a okolo 7-8 namakaných, naolejčekovaných fešáčikov  v o číslo menších legínach s hózentróglami, samozrejme bez trička. Pesnička začína pekne z ostra a to slovami:

„Všetky oči na mňa , lebo mám svoj štýl.
Tancuj so mnou , tento beat ťa zachránil.“

Keby som bol trošku láskavejší, povedal by som, že je to veľmi príjemná prvá veta a dievča sa chce právom pochváliť svojim nápaditým štýlom s cieľom zapadnúť do klipu Village people – Y.M.C.A.  Ale keďže nie som ani trošku láskavý tak poviem, že je to tá najotrepanejšia a najtrápnejšia fráza speváčky, ktorá je dogabaná ako treťotriedny rumunský transvestita a jej kariéra sa skladá z troch pesničiek, ktoré by som sa hanbil pustiť aj na kolotočoch v Hornej Maríkovej. Pokračujme však v skúmaní tejto perly medzi pesničkami. Pokračuje to naozaj tými najmenej nápaditými veršami, tupými priblblými frázami ako napríklad:
 

„Som tá ktorá ide HORE , svoju hudbu šlukujem.
Som (nejaké debilné slovo či skupina slov) ruky HORE za podporu ďakujem.“

 

Kam hore ide táto speváčka? Šlukuje svoju hudbu? Ja si skôr myslím, že speváčka, textár a DJ museli šlukovať niečo iné a musel to byť prekliate dobrý sh*t. Mal by som prehodnotiť, či sa neskontaktujem s ich dodávateľom. A potom konečne prišiel refrén, na ktorý sme dlho čakali.

„Kto to ide ide HORE Dominika ide HORE 
ide ide ide HORE nemôžu ju dostať DOLE . 
Kto to ide ide HORE Dominika ide HORE 
ide ide ide HORE nemôžu ju dostať DOLE „

Hneď ako si vypočujete prvýkrát tento refrén, bude vám jasné, že ste dosiahli mocný a zmyselný hudobný orgazmus. Kto hovorí, že Mozart bol génius, zrejme ešte nepozná textára tejto pesničky. Hovorím textára, lebo pochybujem, že naše súčasné speváčky si píšu vlastné texty. A ani sa im nečudujem, texty k svojim piesňam si píšu len socky, ktoré nemajú na svojho vlastného textára, manažéra, poradcu na módu, poradcu na styk s verejnosťou a tak ďalej. Chcel by som sa aspoň nachvíľku dostať do hlavy tohto textára a trošku sa tam porozhliadnuť. Keďže sa pieseň volá HORE, aké slovo použijem v refréne? Jasnééé, použijem slovo HORE. A čo sa rýmuje so slovom HORE? More, dvore, hrachore, úhore alebo dokonca  v Zohore. Určite sa ani len nepokúsite tipnúť si, aké slovo textár použil. Ani jedno zo spomenutých. Použil slovo  HORE. Ale nemohol predsa v 4 veršoch použiť iba slovo HORE, to by bolo trápne. Veľmi šikovne preto použil striedavý rým s ďalším slovom DOLE. A zas nastala dilema, čo sa rýmuje so slovom DOLE. Nebudem vás napínať, proste tam vsunul slovo DOLE.

Mám pre vás súťaž. Kto z vás si tipne správne, koľkokrát sa v texte vyskytuje slovo „ide“, vyhrá ekologicko-náučný výlet do Kolárova. Stravu, dopravu a ubytovanie si hradí výherca.

Ako som vyrozumel z počúvania tejto pesničky, naozaj dobrá umelecká pieseň musí obsahovať jednu strofu, refrén a potom to celé pustiť v slučke, aby sa tá jedna strofa s refrénom opakovali minimálne 4-5krát. To znamená, že keď ste doteraz váhali, či chcete alebo nechcete svoje životné trápenie ukončiť skokom z mosta alebo si fetnete z výfukového plynu , tak po vypočutí pesničky už nebudete mať pochybnosti. Ale auto nemám a najbližší most je príliš ďaleko, preto som zobral prvý príborový nožík a pokúsil sa o zúfalý pokus o samovraždu. Keby som to mal vyjadriť jednou vetou, použil by som frázu Profesora Farnswortha z môjho obľúbeného seriálu Futurama: „I don´t want to live on this planet anymore.“

Ale nie iba refrén je zaujímavý. Sprístupním vám ďalšie perličky z tejto skvelej skladby:

 

„Náboj v sebe mám ,dnes zatváram.“

„Sú tu moji ľudia so mnou atmosféru FETUJEM sme spolu a klub je plný ja hejterov FAKUJEM.“

„Tú (hudbu, pozn. autora) v ktorej sa môžeš stratiť na hviezdy sa pozeráš.“

Veľmi dobre vie, že úspech plodí závisť a zákonite aj celý zástup hejterov ako som ja, ktorý v živote dokázali veľké ho**o. Ale o to je táto žena vzácnejšia a distingvovanejšia, pretože ona všetkých tupých, trápnych hejterov fakuje.

A to je vlastne všetko, viac nám táto speváčka neponúkla. Teda, skoro by som zabudol. V pesničke sa dočkáme aj širokej škály zaujímavých citosloviec ako uhuh, heej, uhuh, heej, yeaaah, ouu až začnete speváčku podozrievať, že má na sebe vibračné nohavičky zapnuté na najvyšší výkon a tanečníci/speváci okolo musia mať minimálne penis vo zveráku.

Chcel som sa v článku venovať aj iným zaujímavým autorom, ale „pestrofarebnosť“ a interesantnosť tejto pesničky a samotnej speváčky bol natoľko enormný, že som sa proste na tom musel naplno vyšantiť. Táto slovenská Madonna, tak kontroverzná, milovaná aj nenávidená, má svoj štýl a má všetky oči na sebe. Prajem našej hudobnej scéne viac podobných umeleckých kúskov, nech sa z našej nekultúrnej krajiny konečne stane „Mekka“ svetového šoubiznisu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?